Jan Bílek

Myslím, že lidem začíná docházet, že klimatickou krizi nezvrátí výměnou igelitové tašky za látkovou, poctivým tříděním odpadu, zhasínáním světla na chodbě nebo kupováním jídla od místních zemědělců. Lidi podle mě tuší, že tenhle problém je větší a že na něj oni sami nestačí. A teda že je potřeba, aby ti nahoře s tím něco udělali. Dost se to za poslední léta posunulo. Lidé už vnímají klimatickou změnu jako fakt velký průšvih, protože to vidí na lesech za svým domem, na sousedovic studně, která už nemá skoro žádnou vodu a tak. Jenom se lidé ještě nerozhoupali, aby to právo na kvalitní životní prostředí, které máme i v ústavě, začali vymáhat. 

Vidím to okolo sebe. S manželkou se snažíme pomaličku začít s ekologickým pěstováním zeleniny. Zatím jen v malém, ale máme plány na rozšíření. Je to tak trochu sebevražedná mise, když vidím, jak se to klima mění. Pár let je sucho jako blázen. A když už jsme se na to za těch pár let adaptovali a nasadili různé metody, jak pěstovat v suchu a vedru, jak hospodárně využívat drahocennou vodu, tak potom přijde jeden děsně deštivý rok, jako ten loňský, a všechno je jinak. Najednou prostě rajčata zplesniví dřív, než stihnou dozrát. Ale zase se třeba daří salátům. Ale kdo to má dopředu vědět?! Nejhorší na tom je asi ta nepředvídatelnost – nelze se spolehnout jenom na to, že pořád bude tepleji a sušeji. 

Takže vedle toho, že si člověk zamete před svým prahem a začne se chovat ekologicky, je taky potřeba vyvíjet tlak na naše politiky. Protože oni to mají celkem na háku. Jim nejde o dobro občanů, natož těch občanů, co tu budou bydlet, až my tu nebudeme. Jejich zájmy jsou jinde. A to je špatný. Je třeba, aby se lidi proti tomu postavili na odpor a začali být ekologicky aktivní. Pro mě osobně je ekologický aktivismus součástí mého života. Je to boj proti bezpráví, které se děje přírodě, většinou kvůli zisku někoho bohatého. Aby bohatý mohl být ještě bohatší. Pokud tohle bude pokračovat, půjde to s přírodou, planetou, ale i lidstvem od desíti k pěti… Vždyť pro naše děti chceme jen to nejlepší, ne? Kupujeme jim samé pěkné věci, snažíme se, aby se měly dobře, aby byly dobře oblečené. A tak bychom se taky měli snažit, aby taky měli pěkné životní prostředí, ne?

A tak podat žalobu na stát mi přijde jako fakt dobrej nápad.

Je to další způsob, jak tlačit na ty, co jsou u moci. Protože nedělají to, co mají dělat. Nechrání tuhle planetu, aby tu mohli v poklidu žít i naše děti.